Program PIT czy interaktywny kreator internetowy?

Już niedługo rozpocznie się czas na rozliczenia z urzędem skarbowym. Możemy to zrobić po dostarczeniu przez pracodawcę druku PIT-11. Warto już dziś poczytać o fundacjach, którym przekażesz swój 1 % podatku oraz o tym, co wybrać do rozliczeń deklaracji – program PIT czy internetowy kreator?

Po pierwsze pamiętaj, by pomagać

Pierwsza połowa roku to dla wielu organizacji pożytku publicznego czas wstrzymanego oddechu i wyczekiwania. Otóż właśnie wtedy my – podatnicy – decydujemy komu przekażemy nasz 1 % podatku.

Coraz chętniej pomagamy i w każdym roku liczba osób przekazujących swój 1 % jest coraz większa. Jednak nadal jest nas mało. Dlatego nie zastanawiaj się, tylko przekaż swój 1 % wybranej fundacji.

Sprawdź listę fundacji

Program PITOficjalna lista organizacji, które można wspomóc jest publikowana w każdym roku na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Do rozliczeń pozostało jeszcze trochę czasu, warto zatem go wykorzystać i poczytać o celach statutowych wybranych organizacji. Dzięki temu będziemy mogli wybrać jedną, której pomożemy. Pamiętajmy, że taka pomoc jest na wagę złota, bo dzięki niej fundacje mogą realnie wykonywać swoją pracę i czynić dobro. Nas taka pomoc nic nie kosztuje, bowiem pieniądze przekazywane są z podatku, który należy się urzędowi skarbowemu.

Jak przekazać 1 % podatku?

To proste – wystarczy, że spiszesz nr KRS fundacji, której pragniesz przekazać swój 1 % podatku. Program PIT sam pokaże ci, gdzie wpisać numer KRS. Jeżeli ściągniesz program PIT ze strony interesującej cię fundacji, numer ten zostanie wpisany automatycznie.

Jeżeli chcesz, możesz także zaznaczyć opcję, że pragniesz zachować swoje dane, jako darczyńcy dla siebie i pozostać anonimowym.

Program PIT czy kreator?

Gdy już zdecydujesz, komu chcesz pomóc, podejmij także decyzję czy do wypełnienia deklaracji podatkowej skorzystasz z kreatora internetowego czy wybierzesz program PIT? Różnice są niewielkie, bowiem oba programy działają podobnie, tylko kreator od razu zachowuje nasze dane online i pozwala je natychmiast wysłać do urzędu skarbowego. Program PIT zapisuje nasze zeznanie na naszym komputerze. W takiej sytuacji mamy wybór, jaką drogę złożenia deklaracji wybierzemy.

Mniej błędów szybsze zwroty

Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z formy składania rozliczenia PIT drogą internetową. Otóż oba programy pomagają podatnikowi wypełnić deklarację poprawnie – nie popełnią błędów w wyliczeniach (co licząc na kalkulatorze często się zdarzało), programy pokazują, co należy wypełnić, przypominają o ulgach itd. Wiadomo również, że jeżeli nie popełnimy błędu w deklaracji, nie będzie potrzebna korekta, a co za tym idzie, szybciej otrzymamy ew. zwrot z podatku lub z naszej nadpłaty.