W jaki sposób złożyć PIT?

obowiązek podatkowySposobów na dostarczenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego jest kilka. Niektóre są bardziej tradycyjne, niektóre bardziej nowoczesne. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na złożenie PITu przez Internet.

Osobiste złożenie PITu

Osobista wizyta w urzędzie skarbowym to najbardziej oczywisty sposób na złożenie PITu. Wymaga to jednak czasu, zarówno na dojazd, jak i na czekanie w kolejce. Dodatkową niedogodnością są godziny, w jakich urzędy skarbowe są czynne. Przeważnie są to godziny, w których podatnicy pracują, co utrudnia zorganizowanie wizyty. Zaletą takiego sposobu jest jednak możliwość natychmiastowego poprawienia błędów, jeśli przyjmujący zeznanie urzędnik takie błędy zauważy.

Wysyłka PITu pocztą

Drugi tradycyjny sposób na złożenie PITu to wysyłka listem poleconym. Również może się on wiązać z koniecznością czekania w kolejce. Zaletą jest to, że jako termin dostarczenia PITu traktowany jest termin wysyłki listu poleconego. Jeżeli więc podatnik spóźni się z wizytą w urzędzie skarbowym, może udać się do całodobowego urzędu pocztowego i jeśli nada przesyłkę poleconą 30 kwietnia o 23:59, zostanie to uznane za terminowe złożenie PITu.

Złożenie PITu przez Internet

Nowoczesna, szybka i wygodna metoda na złożenie PITu. Rekomendowana przez same urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów. Czasami sprawia problemy starszym osobom, które na co dzień nie korzystają z komputera i internetu, mimo to z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wysłanie PITu przez internet. Pomagają w tym bezpłatne programy do PIT, które ułatwiają nie tylko wysyłkę PITu, ale również samo wypełnienie. Przy składaniu PITu przez internet należy jednak pamiętać, że należy go wysłać poprzez program do PIT, który połączy się z systemem e-Deklaracje lub bezpośrednio przez system e-Deklaracje dostępny na stronie Ministerstwa Finansów, a nie zwykłym mailem. Po złożeniu PITu system e-Deklaracje generuje specjalny dokument tzw. UPO, który jest potwierdzeniem dostarczenia PITu.

PITomaty

W niektórych urzędach dzielnicy w Warszawie znajdują się automaty, zwane pitomatami, które pozwalają na szybkie złożenie PITu. Jest to łatwy i wygodny sposób na złożenie zeznania podatkowego, chociaż mało popularny.