Jak rozwijać biznes w kryzysie?

Niemalże każdego tygodnia z gazet, telewizji i internetu słyszymy informacje o kryzysie gospodarczym, spowolnieniu wzrostu PKB i innych, złych dla gospodarki wiadomościach. Trzeba jednak podkreślić, że wielu przedsiębiorców wykorzystuje niepewną sytuację na rynku nie po to, by narzekać, ale po to, by zwiększyć znaczenie swojej firmy na lokalnym rynku. Pierwszą możliwością jest oczywiście obniżanie kosztów – ponieważ konkurencja o niektóre zasoby czy usługi jest niższa (na przykład budowlane), to możemy wykonać projekty o wiele taniej, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Innym rozwiązaniem jest poszukiwanie nowych pracowników – obecnie jest to dużo łatwiejsze, a pracownicy mają mniejsze wymagania związane z poziomem wynagrodzenia. Trzeba przecież pamiętać, że większość osób na rynku pracy to młodzi ludzie posiadający dużą wiedzę.

Innym sposobem jest nawiązanie kontaktów z jednostkami samorządu terytorialnego czy innymi instytucjami państwowymi. Zamówienia publiczne ogłaszane są bardzo często i może to być jeden z ciekawszych sposobów na rozwinięcie działalności naszego przedsiębiorstwa. Takie zlecenie często realizowane jest przez wiele miesięcy, a jego wartość to przeważnie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych – takie przychody, nawet jeśli generują niską marżę, są nie do pogardzenia. W przyszłości taką współpracą będziemy się też mogli pochwalić, dzięki czemu łatwiej będzie nam o kolejne zlecenia.

Innym jeszcze sposobem na rozwijanie biznesu w kryzysie jest przenoszenie części działalności do internetu – w ten sposób możemy znaleźć nowych klientów, ograniczyć koszty i zwiększyć sprzedaż. Szczególnie dotyczy się to sklepów z produktami niszowymi. W końcu możemy ten niepewny czas wykorzystać, na przejęcie naszych konkurentów – zdobędziemy wykwalifikowanych pracowników, kadrę i maszyny, a za wszystko zapłacimy o wiele mniej niż w przypadku zakupu firmy w czasach rozkwitu gospodarczego. Nie pozostaje więc nic innego, niż zakasanie rękawów i wzięcie się do pracy!

,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *