Jakie szkolenie z windykacji wybrać?

Na rynku działa bardzo wiele firm, które zajmują się organizowaniem szkoleń. W ich ofercie znajdują się również różne kursy poruszające tematykę związaną z windykacją należności. Takie zajęcia mogą okazać się bardzo przydatne pod warunkiem, że zostaną dobrze poprowadzone.

Otwarte szkolenia z windykacji

Oferta takich szkoleń jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych osób. Ten typ szkoleń ma raczej uniwersalną zawartość merytoryczną, z której mogą skorzystać wszyscy uczestnicy zajęć. Kursy tego typu odbywają się poza miejscem pracy.

Zaletą takiej formy jest przede wszystkim szansa spotkania z windykatorami pracującymi w różnych sektorach. Warto pamiętać, że wymiana praktycznych doświadczeń może również być bardzo cennym źródłem wiedzy. Zdobyte informacje można następnie samodzielnie wykorzystać w miejscu pracy.

Zamknięte szkolenia z windykacji

Tego typu szkolenia z windykacji są realizowane  na potrzeby konkretnej firmy. Oznacza to, że ich miejsce oraz termin realizacji jest ustalone przez zleceniodawcę. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość dopasowania prezentowanego materiału do konkretnych potrzeb tak, aby kompetencje zdobyte przez pracowników pokrywały się z celami i obszarem działalności firmy.

W ramach takiego szkolenia da się skorzystać z różnych dodatkowych narzędzi. Na przykład możliwe jest przeprowadzenie ewaluacji wiedzy zdobytej przez zastosowanie różnych ankiet. Jednocześnie firmy organizujące tego tupu kursi są często w stanie udzielić przydatnych porad dotyczących dalszego rozwoju pracowników. Umożliwia to przygotowanie długofalowej strategii, pozwalającej na rzeczywiste przyswojenie nowej wiedzy oraz umiejętności.

Na co zwracać uwagę?

szkolenia z windykacjiW czasie wyboru dobrych szkoleń z windykacji trzeba zwracać uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim takie zajęcia nie mogą skupiać się jedynie na teorii. Pracownicy muszą zdobyć także praktyczne umiejętności z zakresu komunikacji i prowadzenia negocjacji z dłużnikiem. Za przeprowadzenie zajęć odpowiedzialne powinny być osoby, które dysponują zarówno dużą wiedzą teoretyczną, jak i praktycznym doświadczeniem zdobytym w czasie pracy zawodowej. Na skuteczność szkoleń z windykacji wpływa umiejętność przekazywania wiedzy podpartej dodatkowo przykładami z życia.

Jeśli poszerzanie wiedzy pracowników w zakresie windykacji ma być częścią długofalowej strategii firmy, warto zdecydować się na dłuższą współpracę z dobrym ośrodkiem szkoleniowym. Taki ośrodek nie tylko przeprowadzi zajęcia, ale będzie działać także po zakończeniu szkolenia, na przykład w celu ewaluacji wiedzy. Dzięki temu pracownicy rzeczywiście utrwalą posiadane informacje, które następnie zostaną wcielone w życie.

Warto pamiętać, żeby unikać oszczędności za wszelką cenę. Tanie szkolenia mogą wydawać się bardzo kuszące, ale trzeba liczyć się z tym, że niska cena może być również związana z niskim poziomem merytorycznym takiego kursu, co oczywiście spowoduje, że pieniądze zainwestowanie w szkolenie będą zmarnowane.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez  firmę WLR Training Group.