Mała księgowość – program dla firmy

Każde przedsiębiorstwo, bez względu na wielkość, jest zobligowane do prowadzenia ewidencji księgowej, która ma na celu obliczenie należnego podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT), jeśli ktoś jest jego płatnikiem. Większe jednostki gospodarcze mają w zasobach firmy działy księgowości, mniejsze korzystają najczęściej z usług biur rachunkowych. Jednak po co płacić obcym kilkaset złotych miesięcznie, skoro można samemu w łatwy i szybki sposób prowadzić różnego typu rozliczenia firmowe? Zwłaszcza gdy jest to mała księgowość, którą ułatwi prowadzić dobry kpir program (książka przychodów i rozchodów).

Który program jest najlepszy?

Na rynku dostępnych jest wiele firm sprzedających programy księgowe. Ich cena waha się od 50 do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od wielkości firmy i od pakietu (nie wliczając w to darmowych wersji demonstracyjnych). Ostatnio dużą popularnością cieszy się program księgowy SKP – Super Księga Podatkowa, dzięki któremu mała księgowość staje się prosta i przyjazna. Do tzw. małej księgowości zalicza się rozliczenia na zasadzie książki przychodów i rozchodów oraz ryczałt ewidencjonowany (z którego najczęściej korzystają przedsiębiorcy wykonujący wolne zawody oraz właściciele nieruchomości, które  podlegają dzierżawie lub wynajmowi). Dokonując wyboru oprogramowania, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę i aktualizacje (niektóre programy nie są aktualizowane wcale, co jest ogromną przeszkodą w przypadku szybko zmieniających się przepisów), ale również na prostotę obsługi i czytelną instrukcję. Dzięki temu można uniknąć szkolenia z zakresu obsługi programu, które jest dodatkowo płatne.

Co wchodzi w skład programów?

Mała księgowośćNajczęściej programy do małej księgowości sprzedawane są w pakietach. Wówczas można nie tylko ustalić kwotę podatku dochodowego i VAT-u, ale również rozliczać podróże służbowe, prowadzić wykaz zobowiązań i należności, ewidencję przebiegu pojazdu, wystawiać faktury sprzedaży oraz prowadzić kadry i płace. Co więcej, program księgowy pozwala na generowanie gotowych druków przelewów, not odsetkowych, wezwań do zapłaty itp.