Dlaczego warto wybrać lokatę pomimo niskiego oprocentowania?

Lokata bankowa to najczęściej wybierany sposób oszczędzania pieniędzy przez Polaków. Jest to metoda, która zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo. Oprócz tego gwarantuje wypracowanie zysków. Wiele osób zastanawia się dziś, czy dalej oszczędzać na lokatach. Głównie ze względu na niskie oprocentowanie, które spadło za sprawą obniżenie stóp procentowych.

Lokaty w tej chwili nie przynoszą wysokich odsetek, jednak ze względu na niską inflację mogą realnie przynieść atrakcyjne zyski. Analizując rentowność lokat, warto sprawdzić jaki jest obecnie poziom inflacji. Niższa inflacja sprawia, że w naszych kieszeniach zostaje więcej pieniędzy. Najlepsze oferty lokat bankowych są oprocentowane obecnie na maksymalnie 4% w skali roku. Nie jest to dużo, ale przy deflacji na poziomie 1,5% – realnie zyskujemy ponad 5% rok do roku. Oczywiście należy pamiętać, że lokaty są objęte podatkiem od przychodów kapitałowych. Dlatego zyski z lokat należy jeszcze pomniejszyć o 19%.

lokaty bankoweGłównym powodem, dlaczego Polacy tak chętnie wybierają lokaty jest bezpieczeństwo tego rodzaju produktów finansowych. Lokaty oferowane przez banki posiadają gwarancje. W przypadku bankructwa banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca do 100 tys. euro równowartości naszych środków w złotych. To oznacza, że nawet w najgorszym przypadku, oszczędności zdeponowane w banku wrócą do nas. Gwarancjami są objęte depozyty bankowe o charakterze oszczędnościowym. Mowa tutaj m.in. o kontach oszczędnościowych, rachunkach osobistych i lokatach terminowych. Gwarancje nie obejmują np. produktów strukturyzowanych.

Poza tym lokaty bankowe są prostym produktem bankowym, który nie wymaga znajomości rynków finansowych. Nie jesteśmy także narażeni na ryzyko zmienności. Taka charakterystyka skłania większość z nas do zakładania lokat zamiast inwestowania aktywnie na giełdzie. Wiele osób ma małą widzę na temat inwestowania i instrumentów finansowych, dlatego woli oszczędzać w prosty sposób, odkładając pieniądze na lokatach.

Lokaty nie mają zbyt wielu alternatyw. Konta oszczędnościowe czy obligacje skarbowe gwarantują podobny poziom bezpieczeństwa, jednak posiadają niższe oprocentowanie, przez co przynoszą mniejsze zyski. Lokaty prawdopodobnie pozostaną najpopularniejszym sposobem oszczędzania w naszym kraju.