Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pożyczce krótkoterminowej

Z pewnością spotkałeś się już kiedyś z produktem jakim jest pożyczka krótkoterminowa. I być może nie zdecydowałeś się na wzięcie takiej pożyczki, bo brakowało Ci wszystkich potrzebnych informacji na jej temat. Poniżej krótki poradnik, który krok po kroku wyjaśni Ci, czym jest pożyczka krótkoterminowa i dla kogo jest przeznaczona.

Czym jest pożyczka krótkoterminowa

Pożyczka krótkoterminowa to produkt finansowy – pieniądze, które pożyczysz na krótki okres (maksymalnie 60 dni) i w stosunkowo niskiej kwocie (maksymalnie 5 tys. zł).

Jaka instytucja udziela pożyczek krótkoterminowych

Szybkich pożyczek na krótkie okresy udzielają jedynie instytucje pozabankowe, czyli firmy lub serwisy pożyczkowe. Przykładem takiego serwisu pożyczkowego może być jedna z największych firm działających w Polsce – serwis Wonga.

Skąd firmy pożyczkowe mają pieniądze

Pożyczki krótkoterminoweFirmy pożyczkowe udzielające pożyczek krótkoterminowych dysponują własnym kapitałem wpłaconym przez właściciela firmy i akcjonariuszy. Serwis pożyczka Ci pieniądze podpisując z Tobą umowę cywilnoprawną. Pożyczanie pieniędzy z serwisu pożyczkowego wygląda więc podobnie do pożyczania pieniędzy od znajomych lub rodziny (jednak z nimi nie podpisujesz zazwyczaj żadnej umowy ani nie płacisz odsetek lub prowizji).

Jakie przepisy regulują stosunki między firmą pożyczkową a pożyczkobiorcą

Serwisy pożyczkowe w chwili udzielania Ci pożyczki podpisują z Tobą umowę cywilnoprawną. Działają więc w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego. Wszystkie ewentualne spory między Tobą a firmą pożyczkową rozstrzygane są na podstawie Kodeksu Cywilnego. Serwisy pożyczkowe nie podlegają, tak jak banki, prawu bankowemu.

Czy firmy pożyczkowe są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego

Serwisy pożyczkowe nie podlegają kontroli KNF, jednak są sprawdzane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Biorąc pożyczkę z rzetelnego serwisu pożyczkowego, masz gwarancję pewnych pieniędzy i niezmienności warunków umowy pożyczkowej.

Na jaki okres pożyczysz pieniądze

Większość firm pożyczkowych udziela pożyczek na maksymalnie 30 dni. Jedynym wyjątkiem jest serwis Wonga, w którym pożyczysz pieniądze aż na 60 dni. W przypadku pożyczania większej kwoty dłuższy okres kredytowania będzie dla Ciebie korzystny i bez opóźnień zwrócisz zaciągniętą pożyczkę.

Jaka jest maksymalna kwota pożyczki krótkoterminowej

Szybkie pożyczki na krótkie okresy udzielane są na stosunkowo niskie kwoty, maksymalnie do 5 tys. zł. Wspomniany serwis Wonga pożycza swoim powracającym klientom kwoty do 2,5 tys. zł, a nowym do 750 zł.

Kto ustala kwotę pożyczki i okres kredytowania

Kiedy bierzesz pożyczkę, sam ustalasz jej wysokość i okres, na jaki ją zaciągasz. Tylko Ty wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz na swoje wydatki i jak szybko jesteś w stanie zwrócić pożyczoną kwotę. Pożyczkodawca nie powinien zachęcać Cię do brania wyższej pożyczki, niż rzeczywiście tego potrzebujesz. Tak działa właśnie serwis Wonga, który od samego początku zachęca Cię do dokładnego przeanalizowania swoich potrzeb finansowych i wzięcia pożyczki w odpowiedniej dla Ciebie kwocie.

Czy pożyczkę można spłacić wcześniej

Część serwisów pożyczkowych, w tym również serwis Wonga nie tylko umożliwiają wcześniejszą spłatę pożyczki, ale wręcz do niej zachęcają. W serwisie Wonga za wcześniejszą spłatę pożyczki nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. W każdym momencie porównasz też koszty pożyczki na dzień jej spłaty z kosztami wcześniejszej spłaty. Dzięki wcześniejszej spłacie obniżysz koszty swojego zobowiązania. Blisko 66% klientów Wonga spłaca swoje zobowiązania przed czasem.

Czy można wydłużyć spłatę pożyczki

Każda firma pożyczkowa przygotowuje dla swoich klientów swoją unikalną ofertę, jednak wszystkie firmy pożyczkowe przewidują wydłużenie spłaty pożyczki. Wspomniany już wcześniej serwis Wonga również oferuje swoim pożyczkobiorcom możliwość późniejszej spłaty pożyczonych pieniędzy. Kiedy wiesz, że nie dasz rady spłacić pożyczki w wyznaczonym terminie, złóż wniosek do pożyczkodawcy o przedłużenie okresu spłaty.

Jak spłacić pożyczkę

Pożyczka krótkoterminowa to zobowiązanie, które spłacasz w jednorazowej transzy. Pożyczasz określoną przez siebie kwotę na wyznaczony okres i w dniu terminu spłaty zwracasz pożyczkodawcy całą sumę.

Jakie opłaty wiążą się z pożyczką krótkoterminową

Kiedy pożyczasz pieniądze w serwisie Wonga, jedyna opłata, jaką ponosisz, to prowizja za wypłacenie Ci przez serwis pieniędzy. Wysokość prowizji zależy od Twojej historii kredytowej i oceny punktowej z Biura Informacji Kredytowej, okresu, na jaki bierzesz pożyczkę oraz Twoich wcześniejszych spłat pożyczek (jeśli takie brałeś w serwisie Wonga). Serwis nie nakłada na pożyczkę dodatkowego oprocentowania.

Czy biorąc pożyczkę budujesz swoją historię kredytową

Serwis Wonga jest jedną z dwóch firm pozabankowych w Polsce, które podpisały umowę z Biurem Informacji Kredytowej. Na podstawie tej umowy, serwis przekazuje do BIK-u wszystkie informacje o swoich kredytobiorcach i otrzymuje od Biura dane na temat swoich klientów. Kiedy terminowo spłacasz swoje zobowiązania względem serwisu Wonga, budujesz pozytywną historię kredytową. A to w przyszłości może ułatwić Ci wzięcie kolejnych pożyczek lub zaciągnięcie kredytu w banku.

Na jaki cel możesz przeznaczyć pożyczkę

Pożyczkę krótkoterminową możesz przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze możesz wydać na najpilniejsze potrzeby lub kupić sobie wymarzony sprzęt RTV, albo pojechać na zagraniczną wycieczkę. Przy wypełnianiu wniosku pożyczkowego pożyczkodawca nie zapyta Cię o cel pożyczki. Ty sam decydujesz, co kupisz za dodatkowe pieniądze.

Jak szybko można dostać pożyczkę

Biorąc pożyczkę w serwisie Wonga, dostaniesz ją nawet w ciągu 5 minut od przesłania wniosku pożyczkowego. Serwis podejmuje decyzję o udzieleniu Ci pożyczki korzystając z zaawansowanego algorytmu, który w kilka minut analizuje ponad 8 tys. różnych danych. Dzięki temu pieniądze mogą szybko trafić na Twoje konto. Jeśli masz konto bankowe w jednym z większych banków w Polsce, a wniosek wypełniasz w godzinach pracy BIK-u, po 5 minutach Twoje konto będzie zasilone dodatkowymi środkami.

Gdzie można dostać pożyczkę

Szybkie pożyczki udzielane są najczęściej przez internet. Bez wychodzenia z domu skorzystasz z jednej z platform pożyczkowych, wypełnisz na niej wniosek i prześlesz do pożyczkodawcy. W serwisie Wonga:

  • na stronie głównej wybierasz kwotę i okres, na jaki chcesz wziąć pożyczkę
  • zapoznajesz się z warunkami umowy i regulaminem serwisu
  • wysyłasz przelew weryfikacyjny (w wysokości 10 gr)
  • wypełniasz wniosek pożyczkowy i przesyłasz go do pożyczkodawcy

Na podstawie informacji podanych przez Ciebie we wniosku, serwis analizuje Twoją sytuację finansową i podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i koszty pożyczki

Każda firma pożyczkowa, podobnie jak inne instytucje finansowe, jest zobowiązania do informowania swoich klientów o wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) pożyczki. W przypadku pożyczek krótkoterminowych RRSO jest zwykle bardzo wysoka, jednak nie odzwierciedla to rzeczywistego kosztu pożyczki. Wskaźnik RRSO pokazuje koszt pożyczki w skali roku, a przecież bierzesz ją tylko na maksymalnie 2 miesiące. Dlatego serwis Wonga oprócz RRSO podaje również całkowity koszt pożyczki. Dopiero na tej podstawie oceniasz, czy pożyczka jest dla Ciebie korzystna.

Czy serwisy udzielają pożyczek na specjalnych warunkach

Firmy pożyczkowe prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert dla swoich klientów. Serwis Wonga przygotował dla nowych pożyczkobiorców promocję, w której pierwsza pożyczka do kwoty 750 zł kosztuje tylko 10 zł. W terminie spłaty zwracasz pożyczkodawcy pożyczoną kwotę powiększoną o 10 zł.

Pożyczki krótkoterminowe są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto potrzebuje szybkich pieniędzy i nie chce na długo wiązać się z pożyczkodawcą. Pożyczka to jednorazowa pomoc finansowa, która pomoże Ci utrzymać płynność finansową i w pełni kontrolować swój budżet.