Z jakiego kredytu powinna skorzystać firma?

Temat kredytów znany jest chyba każdemu właścicielowi małej lub średniej firmy. Często kapitał początkowy wystarcza na krótki czas, a wstępne przychody są zbyt niskie na rozwój działalności gospodarczej oraz pozyskiwanie zainteresowanych klientów. Nie powinno zatem dziwić zwiększone zainteresowanie finansowaniem oraz poszukiwanie metod na przypływ dodatkowej gotówki. Obecnie do dyspozycji jest tysiące ciekawych i naprawdę interesujących propozycji, które zapewniają korzystne warunki i bezproblemową spłatę zadłużenia. Okazuje się jednak, że jedne są lepsze, inne gorsze i bardzo uciążliwie. Wśród tak dużej liczby ofert trudno wybrać rozwiązanie idealne, które spełni oczekiwania właścicieli i wpłynie pozytywnie na biznes. Jak poszukiwać dobrych kredytów firmowych? Czym się kierować przede wszystkim?

W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że decyzja o wzięciu kredytu firmowego nie należy do najłatwiejszych. Trzeba poświęcić dużo czasu, aby przeanalizować dostępne propozycje, przeczytać komentarze i wewnętrzne regulaminy, sprawdzić opinie klientów w Internecie oraz porozmawiać z pracownikami banku. Później przychodzi czas na formalności, załatwianie, podpisanie umowy kredytowej oraz odebranie tak potrzebnych funduszy. Wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy doświadczonych doradców finansowych lub specjalistów do spraw ekonomii, którzy śledzą aktualne trendy, znają rankingi i udzielają przydatnych wskazówek. Oczywiście są to usługi płatne, ale dają gwarancję profesjonalizmu oraz bezproblemowej spłaty ratalnej. Coraz częściej bowiem zdarzają się przypadki, w których właściciel niewielkiego biznesu nie ma pojęcia o prowizjach, ukrytych kosztach dodatkowych oraz opłatach manipulacyjnych. Szczegóły poznaje dopiero po czasie, kiedy trzeba płacić więcej.

kredyt dla firmTak naprawdę kredyty dla firm powinny być wybierane tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy sytuacja materialna przedsiębiorstwa jest kiepska i trzeba ją ratować. Czasami również pożyczka to jedyna okazja do przeprowadzenia potrzebnych remontów, wymiany sprzętów i maszyn, zakupu nowych samochodów dostawczych (lub innych pojazdów), przyjęcia kolejnych pracowników oraz zmiany obowiązujących procedur. Bywa również tak, że większość uzyskanych pieniędzy trzeba przekazać wierzycielowi, który oczekuje na spłatę zadłużenia od dłuższego czasu. Powodów może być bardzo wiele, dlatego produkt należy dopasować do aktualnych potrzeb i osiąganych zysków (przychody mają wpływ na wysokość rat).

Podsumowując, każdy właściciel powinien zdawać sobie sprawę, że w niedługim czasie od otwarcia działalności może potrzebować pomocy finansowej. Wówczas najlepiej sprawdzają się kredyty firmowe, które mogą uchronić firmę od bankructwa i zapewnić spokój na kilka najbliższych miesięcy (lub lat). Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na oprocentowanie, ukryte koszty, zabezpieczenia w razie problemów z terminową spłatą oraz opinie innych. Zawsze wybór należy do samego zainteresowanego i to on poniesie odpowiedzialność w przyszłości.